Profesionální nástroje a nářadí Stubai

Nákupní košík

Stubai Werkzeugindustrie GmbH

„Entscheidung für Qualität“
„Rozhodnutí pro kvalitu“

Stubai je světoznámé rakouské turistické a lyžařské centrum, které se nachází v oblasti Tyrolských Alp. Region nevyniká ovšem pouze přírodními scenériemi a lyžařskými centry, ale i staletou tradicí kovářských dílen a příbuzných řemesel.

Více než 100 let se v oblasti kolem města Fulmpes rozvíjí průmyslové zpracování oceli, které navazuje na tradici kovářských dílen, která v této oblasti sahá až do 14. století. Mezi tradiční obory tehdy patřila např. výroba sečných a bodných zbraní a nářadí pro hornický průmysl. V 17. století místní kovárny vynikaly produkcí nožů a zemědělského nářadí. V současnosti se místní firmy zaměřují na produkci vysoce kvalitního nářadí a nástrojů, jedinečných nožů, zahradnického příslušenství, horolezeckých pomůcek a výrobků pro letecký sport.

Stubai Werkzeugindustrie je obchodní značkou, která sdružuje a zaštiťuje 24 větších či menších výrobců působících v oblasti Stubaital. Tito výrobci zpracovávají ročně několik tisíc tun prvotřídní oceli. Sdružení výrobců po jednu značku bylo založeno již v roce 1897 a od roku 1960 nese současný název Stubai.

Provozy Stubai Werkzeugindustrie splňují normy managementu jakosti ISO 9001.

Dláta Stubai

Stěžejním sortimentem našho internetového obchodu je nabídka řezbářských, truhlářských a soustružnických dlát Stubai. Tato dláta vznikají v jedné z menších výrobních provozoven sdružení Stubai Werkzeugindustrie. Jedná se o manufakturu založenou již v roce 1740. V současnosti její chod zajišťuje již devátá generace původních majitelů.

Řezbářství a další řemesla spojená s uměleckým zpracováním dřeva jsou pro oblast tyrolských Alp typickými. V zimních měsících byla po staletí jediným zdrojem obživy místních obyvatel. Není tedy divu, že v této oblasti Alp působí již několik staletí i řada kovářů a výrobců řezbářských nástrojů, kteří ve spolupráci s řezbáři vyvíjeli kvalitní a osvědčená dláta. Tyto zkušenosti shromažďované po staletí, použití špičkových materiálů, precizní kování a tepelné zpracování, profesionální broušení a leštění jsou zárukou dokonalé kvality dlát Stubai.

Výroba dlát Stubai

Pro výrobu dobrého dláta není klíčovou jen kvalitní surovina, kalení, kovářská práce a broušení. Závisí především na pečlivém provedení všech dílčích výrobních operací. Firma Stubai spolupracuje při vývoji a testování dlát s řadou známých řezbářů a sochařů a také se školami uměleckořemeslného typu.

Dláta Stubai jsou dostupná ve více než 1000 formách a typech, na základě poptávky jsou v posledních letech vyráběna i v provedení s delším leštěným ostřím (jsou žádaná zvláště v zámoří).
Jsou zhotovena z oceli „K 200“, speciálního materiálu, který je nakupován v Rakousku (Böhler Uddeholm) nebo Německu (ThyssenKrupp). Ocel obsahuje uhlík, chrom, mangan a křemík.

Prvotním materiálem pro výrobu dlát je ocelová tyč o průměru 10 až 35 mm (v závislosti na konečné velikosti vyráběného dláta). Na výrobu řezbářských nástrojů a dlát se používá jiná ocel, než na výrobu soustružnických dlát. Tyto materiálové rozdíly vycházejí především ze skutečnosti, že řezbářský nástroj se při práci výrazněji nezahřívá, soustružnický ano, a také z celkového charakteru práce (řezbářský nástroj zhotovený z oceli pro soustružnické dláto by byl příliš měkký, soustružnické dláto zhotovené z materiálu pro řezbářský nástroj by nedrželo ostří a při soustružení by došlo k poškození materiálu teplem). Ocel pro řezbářský nástroj obsahuje například více uhlíku. Tvrdší ocel tedy zákonitě neznamená „lepší ocel“. Ocel, která je příliš tvrdá totiž ztrácí pružnost. A ta hraje klíčovou roli především u soustružnických dlát, které se používají v součinnosti s vysokoobrátkovým strojem. Ideálem tedy je dokonalý poměr tvrdosti a pružnosti. A v něm spočívá celá složitost výroby kvalitního nástroje.

Prvotní materiál je zkrácen na požadovanou délku a nejčastěji ručně vykován, což je pro kompaktnost a vlastnosti konečného výrobku výhodnější, než kování v zápustce. Nejdříve je vykován trn rukojetí a poté je vytvarována hlavní část nástroje co nejblíže konečné tloušťce a šířce. Polotovar je následně vyžíhán po dobu 12 hodin (tento proces probíhá v plynové peci, protože plyn je pro zpracování oceli šetrnější a nezpůsobuje výraznější ztrátu uhlíku ze struktury materiálu). Poté je pomocí dvou raznic (horní a spodní díl dláta) vytvarován definitivní profil dláta a nástroj je zabalen do litinových třísek a vyžíhán po dobu 36 hodin ve speciální peci při 710 stupních Celsia.
Následně je obrobek nahrubo vybroušen a v konečné fázi je dláto definitivně vybroušeno a osazeno rukojetí.

Tvrdost ostří dlát Stubai je přibližně 59 - 61 HRC.
/Zpracováno podle článku Ivana Whillocka z magazínu Chip Chats (říjen/listopad 1995)/

U všech těchto výrobních uzlů hraje zásadní roli ruční způsob práce a manuální i vizuální kontrola kvality. Stěžejní je také know how, znalosti a dovednosti zkušených pracovníků. Důležité je také nalezení optimální tvrdosti materiálu v HRC, která nebude na úkor velké křehkosti.

Společnost Stubai je na svůj výrobní program dlát velmi hrdá. Ruční nástroje a nářadí se těší velké oblibě v mnoha zemích celého světa.

Kromě řezbářských dlát zhotovuje společnost Stubai i další příslušenství, řezbářské lavice, masivní řezbářské šrouby a další příslušenství.



Typy (tvary) dlát

Přímá (rovná) (Forma 1 - 11)
Dláta s přímým ostřím jsou nejpopulárnější a nejpoužívanější typy dlát (i profesionálové často pracují pouze s tímto typem dlát). Jsou vhodné pro práci s paličkou i detailní práci. Hrany dlát Stubai jsou jemně zaleštěny, proto je možné je držet i blízko ostří a umožňují tak lépe kontrolovatelnou práci.

Dlouze zahnutá (Forma 12 - 20)
Tento typ dlát vytváří dlouhé plynulé oblé řezy. Jsou vhodná pro snazší práci v menším prostoru, umožňují snadnější nalezení optimálního řezného úhlu.

Krátce zahnutá (Forma 21 - 32)
Krátce zahnutá dláta umožnují snadné tvarování dutých a vypouklých křivek a práci ve velmi těsném prostoru (lžíce, misky, výrazné křivky soch apod.).

Opačná dláta (Forma 34 - 38)
Dláto s krátkým zahnutím, vhodné pro tvorbu konvexních tvarů. Ostré rohy dláta snadno pronkají i do těžko přístupných a těsných míst. Dláta toho typu jsou vhodná pro začišťování dutin apod.

Dláta „rybí ocásek“ (Forma 51 - 58)
Díky zúžení čepele poskytuje toto dláto více pracovního prostoru a lepší manipulaci.

Značení dlát (kódy) jsou sestaveny z šesti cifer. První dvojčíslí označuje typovou řadu dlát (například řada 52, 55, 58 nebo 50). Druhé dvojčíslí formu ostří (celkový tvar) dle výše uvedeného přehledu (například 12 je dlouze zahnutá forma, 55 „rybí ocásek“, 2 přímá forma). Poslední dvojčíslí označuje šířku dláta (například 02 = 2 mm, 15 = 15 mm, 35 = 35 mm).

Profily dlát

Profil 1
Rovné dláto vhodné pro ukončovací zářezy, výrobu rámů, bednění a všude tam, kde je nutné vytvářet přímé řezy. Oboustranné ostří pro maximální univerzálnost nástroje.

Profil 2
Zkosené dláto použitelné podobně jako nůž pro precizní řezy, intarzie, dokončovací řezy. Oboustranné ostří pro všestranné použití.

Profil 3 - 6
Dláta s mělkým a středně mělkým profilem pro všestranné použití. Vytváří jemné křivky, spirály, linky a jsou vhodná pro detailní práce. Dláta mají velmi dlouhá ostří.

Profil 7 - 9
Dláta s velkým profilem pro tvorbu křivek a dekorativních řezů. Ideální pro detailní a velmi jemnou práci. Dláta mají velmi dlouhá ostří.

Profil 11 (U) Veiner
Dláta typu Veiner značky Stubai mají hlubší tvarování čepele, než U dláta běžně dostupná na trhu. Jsou vhodná pro tvorbu hlubokých obloukovitých řezů, detailů (např. očí či vlasů soch apod.).

Forma V
Dláto s dlouhým ostřím ve tvaru V. Dláta Stubai ve tvaru V jsou mírně zaoblená pro snazší ostření a menší riziko vylomení.